Voor wie de tientallen, zo niet honderden uren van Skyrim niet genoeg waren, biedt Dragonborn uitstekend uitkomst. Een nieuw gebied geeft zo'n vijftien uur aan heerlijk vermaak van dezelfde hoge kwaliteit als de originele game. Maar een gebrek aan vernieuwing en een aantal teleurstellende momenten vormen een echte domper.
7.5
Nieuw gebied met veel te ontdekken, waslijst aan nieuwe sidequests, dezelfde hoge Skyrim-kwaliteit
Meer van hetzelfde, vliegen met draken is een bittere teleurstelling
Een uitbreiding als Dragonborn is moeilijk te reviewen. Voor wie is deze DLC eigenlijk bedoeld? Skyrim biedt honderden uren vermaak voor maar zestig euro (en tegenwoordig al voor een stuk goedkoper), een game waar je letterlijk nooit mee uitgespeeld raakt. Is een nieuw stukje land met zo'n vijftien uur aan verse quests en dungeons dan weer twintig euro waard? De die-hard Elder Scrolls-fan zal gelijk schreeuwen van wel, maar de meer casual gamer heeft het originele spel waarschijnlijk nog niet eens uitgespeeld. Of je deze uitbreiding moet aanschaffen, hangt dan ook vooral af van hoe jij zelf in het spel staat. Daar kan een review als deze geen antwoord op geven.
Kwaliteit
Wat deze review wel kan doen, is je vertellen of Dragonborn een beetje kwaliteit biedt voor je geld. Het antwoord daarop is een volmondig ja. Het is Skyrim zoals we Skyrim kennen: boeiende quests, allerlei leuke personages om mee te praten, en een paar nieuwe vijanden en shouts. Wie teleurgesteld is door de vorige stukjes DLC, Dawnguard en Hearthfire, hoeft zich dit keer geen zorgen te maken. Het hoofdverhaal kan in een uur of zeven doorlopen worden en laat je het opnemen tegen de allereerste Dragonborn, die jou uitdaagt om de krachten te meten. Het verhaal is niet bijster interessant, maar dat is het eigenlijk nooit in de Elder Scrolls-wereld. Met een heel nieuw eiland (alhoewel Morrowind-spelers Solstheim zeker zullen herkennen) vol met grotten, tombes en een hoop sidequests kun je in ieder geval wel goed uit de voeten.
Maar je moet ook weer geen wereldschokkende belevenissen verwachten. Solstheim lijkt helaas nogal veel op Skyrim, met dezelfde soort besneeuwde vlaktes die we ook al uit de originele game kennen. Er zijn wel wat huizen gemaakt van paddenstoelen en dat soort grappige dingetjes, maar adembenemende ervaringen zijn er niet te vinden. Het rondlopen in een nieuwe dimensie, het domein van Deadric Prince Hermaeus Mora, zorgt wel voor wat afwisseling. Tentakels zwiepen je om de oren en vreemde bladzijdes wapperen in de wind, alsof iemand een raampje open heeft gelaten in 's werelds meest kwaadaardige bibliotheek. Na wat verkenning blijkt er echter weinig meer te doen dan een aantal schakelaars omhalen en van de ene naar de andere gang wandelen. Een flinke teleurstelling.
Ride the dragon!
Over teleurstellingen gesproken: Dragonborn herbergt de grootste domper in heel Skyrim. Ja, nog erger dan die keer dat een bug je spel liet vastlopen en je savegame kwijt raakte. Al sinds de aankondiging van deze Elder Scrolls-game wachten wij op het moment dat we zelf de draken kunnen bestijgen en rond kunnen vliegen, uitkijkend over heel Tamriel. Dragonborn biedt je eindelijk de kans om je benen over die schubben te gooien en het luchtruim in te gaan.
Het probleem is dat dat een stuk minder adrenaline-opwekkend is dan het zou moeten zijn. Je bestuurt de draak namelijk niet zelf: je kunt hem alleen opdracht geven om vijanden aan te pakken met magische aanvallen, of om een landing in te zetten. Het vliegen gaat geheel vanzelf. En daarmee berooft het de hele ervaring van het magische gevoel dat je zou moeten krijgen als je zo'n majestueus dier de lucht in dirigeert. Het voelt als een slechte minigame en dient zo gauw mogelijk vergeten te worden.

Toch wel weer goed
Een hoop kritiekpunten dus, en toch prijkt er een flinke voldoende bovenaan dit verhaal. Hoe dat kan? Skyrim blijft gewoon een ijzersterke game, en meer daarvan kunnen we gewoon niet als iets slechts zien. Na even gespeeld te hebben, bekruipt je toch het gevoel dat je alles op het eiland wil verkennen. Loop rond in het stadje en voor je het weet staat je questlog weer vol met klusjes die geklaard moeten worden. Een diefstal moet worden opgelost, een pikhouweel dient te worden teruggevonden, en een mijn moet worden bevrijd van de boze wezens die werknemers lastig blijven vallen. Op onverklaarbare wijze ben je ineens uren verder en zit je met een grote grijns op je gezicht naar de tv te staren. Nog één dungeon uitkammen dan.
Dragonborn heeft dezelfde hoge kwaliteit als Skyrim en dat was één van de beste games van vorig jaar. Heb je zin om daar naar terug te keren, dan is Dragonborn zeker geen miskoop. Maar heb je die ijzige vrieskou en de eindeloze waslijst aan quests wel een beetje gezien, tja, dan gaat deze DLC je niet terughalen naar Tamriel. Daar kan een ritje op een draak niks aan veranderen.









Wat een bummer. Was ook wel benieuwd hoe ze dat technisch zouden oplossen, maar dan dus maar zo. :-/
Ik vind zelf de nieuwe sidequests wel weer leuk en de terugkeer naar Solstheim met Morrowind muziek op de achtergrond bevalt me ook zeer goed, maar sommige dingen vallen me zwaar tegen. Een van de nieuwe toevoegingen zou een nieuwe wapenklasse, de speer, zijn, maar nu blijkt er 1 soort speer te vinden zijn die je alleen als pijl voor je boog kunt gebruiken. Zwaar teleurstellend. Het cijfer kan ik me dus wel in vinden.
"Dragonborn heeft dezelfde hoge kwaliteit als Skyrim en dat was één van de beste games van vorig jaar."
Ha! Grappenmaker :p Hoge kwaliteit is ver te zoeken.. Technisch zooitje is t.
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Waar baseer je dat op ? Kan je dat nader verklaren ? Lijkt nu op een ongegronde uithaal.
Volgens Metacritic krijgt de game van de pers "Universal Acclaim" en een 8.1 van de users.
Dan lijkt het me dat er met de kwaliteit van de game toch vrij weinig mis is.
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Ik ben het allebei jullie punten eens, het probleem zit hem denk ik in het feit dat Bethesda niet echt weet wat patchen en oplossen van problemen inhoudt. Zoals bij Morrwind en Oblivion ook al was: De community patched meer en beter dan het bedrijf achter de game zelf. Dat laat in mijn ogen wel steken vallen op basis van kwaliteit. Ook het texture werk van de mod community is vele male beter dan dat van Bethesda (hierbij zal het waarschijnlijk liggen aan de tijd die ze mogen besteden aan textures).
Nu is alleen het probleem dat dit vele mensen niet opvalt omdat het dus "cassual gamers" zijn. En waarschijnlijk zal het daarom (en ook doordat het spel zelf kwalitatief super is) een hoge score krijgen.
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Haters gonna hate. Ik heb me wel degelijk geërgerd aan technische fouten, maar die ergernis woog bij lange na niet op tegen het plezier dat de game mij verschafte. Sommige mensen zijn daarnaast gewoon verwend.
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Heeft niets te maken met verwend zijn. De game moet gewoon werken. Dat jij die technische mankementen gewoon voor lief neemt, ok, maar om andere die liever wel gewoon een werkend product willen nemen verwend noemen.. Ha.
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Dat weet Bethesda wel, alleen doen ze het vast expres.
Bij iedere Elder Scrolls game die uitkomt komt ook een construction set uit, de vorige games in deze reeks leefde op MODS, dus was het handig om die bugs erin te houden en mensen unofficial patches te laten maken zodat ze gelijk bekwamer werden met de set.
Net als wanneer je voor het eerst met een grafische rekenmachine werkt.
Zo zorgt Bethesda ervoor dat iedereen de game kan finetunen tot diens wil.
Daarnaast is het handig omdat Bethesda zo kan zien wie de beste MODS maakt in de kortste tijd, daardoor zien ze wie er van de fans mogelijke medewerkers kunnen worden. Want Bethesda neemt dat soort mensen, die er plezier in hebben, aan. Bethesda wilt dat er ook plezier bijkomt spelen wanneer ze een game maken.
www.youtube.com/watch?v=7awkYKbKHik
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Ik baseer dat op eigen ervaring en die van vele anderen. (Ga maar eens naar de officiële forums bijv.) De game werkt maar voor de helft. Metacritic zegt echt totaal niets over de kwaliteit van een game.
En dan weet bethesda ook nog eens niet hoe ze t moeten fixen en dan ook nog eens de PS3 community keihard van voren en achter naaien. En dan ondertussen al die Bethesda fan(boys) met oor en oogkappen blijven schreeuwen dat Bethesda 'the best developer evah!' is. Jaja. De twee slechtste excuses wie ik aardig voorbij heb zien komen zijn: 'Het is bethesda, je kunt dit (de bugs/glitches/freezes) verwachten/je moet t voor lief nemen.' en 'Het is een grote speel wereld, wat verwacht je dan?'. Pfft. En dan al die critici die de game tot in t bovenste puntje van de hemel prijzen. Met zo'n technisch zooitje mag je als developer geen prijzen in ontvangst nemen.
Nou voor mij hoeven ze al die DLC niet uit te brengen op de PS3, wat een grap joh....
Warom jij willen alleen haatten PS3, ben je fanboy van PC of 360 ofso, ga dan spelen baby homs die hier nie thuis kan zijn
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Oebele oebele! *scheetgeluid*
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Nee brain fart, ik heb een PS3 en ben teleurgesteld in de DLC van Skyrim.
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
@DirtyHarry
Maar er is nog geen enkele Skyrim dlc naar de PS3 gekomen toch.. of heb ik wat groots gemist?
Deze comment is verborgen omdat het een reactie is op een slecht beoordeelde comment. Toon comment
Nee, precies. Nog geen 1.. Dat mag wat mij betreft zo blijven.
Skyrim was leuk maar meer van tzelfde zit ik niet op te wachten. Na +- 100 uur in skyrim wask er echt klaar mee. Misschien een keer in de sale maar zit er nu niet op te wachten en al helema niet voor deze prijs
Mooie krachtige en korte review! Als die uitkomt voor de PC haal ik hem gelijk binnen.
Alleen het stukje:
"Het verhaal is niet bijster interessant, maar dat is het eigenlijk nooit in de Elder Scrolls-wereld."
vind ik een beetje kort door de bocht, vind juist dat ze mooie verhalen hebben in de Elder Scrolls wereld. Er zijn nu 2 novels van en er is al helemaal een eigen "draken" taal gemaakt. Dat het verhaal Erik niet aanspreekt kan best, maar om nou te zeggen " dat is het eigenlijk nooit" vind ik weer een beetje jammer. :)
Helemaal mee eens :)
Mooi, weer 15 uur om aan Skyrim te spenderen!
En 15 euro waarschijnlijk!
Ik had me vermaakt met de DLC, maar inderdaad zeer teleurgesteld met dat je kan vliegen met de draken, dan pak ik wel liever mijn shadowmere.
"Ja, nog erger dan die keer dat een bug je spel liet vastlopen en je savegame kwijt raakte."
Maar niet erger dan die non-stop sneeuwstorm-bug die over al m'n recente savegames ligt. Ik ben nu echt helemaal klaar met Skyrim, terwijl ik m nog lang niet uitgespeeld heb.
Als je op de PC speelt kun je gewoon downfall togglen. Dan gaat de sneeuwstorm voorbij neem ik aan.
Dus ~ dan toggledownfall als ik het goed heb.
Ik vind het zielig dat ze dingen die al lang als mods beschikbaar zijn kopieren en er geld voor vragen
Kort vraagje aan de Skyrim fan; ik vond het een geweldig spel, maar toen ik de beste armor en wapens had gemaakt werd het spel ontzettend simpel. Sidequests e.d. waren niet meer leuk omdat alle monsters zo snel dood waren, ook toen ik de moeilijkheidsgraad omhoog zette. Aangezien ik vrij snel voor de beste items ging, ging de lol er snel van af. Maakten jullie dit ook mee?
Ja, dat is voor mij ook de reden geweest om te stoppen. Na lvl 50 was de uitdaging wel een beetje weg. Ik zit er wel weer aan te denken om weer eens overnieuw te beginnen met wat leuke mods. Er zijn verschillende mods beschikbaar die de tegenstand wat moeilijker maken.
Klik hier om alle reacties te tonen