Een legendarische voorvader...
“The Great Granddaddy of FPS Games”, zo staat er op de achterkant van het Wolfenstein-doosje te lezen. Een slogan die niet alleen zoete herinneringen aan vroeger oproept, maar ook de verwachtingen voor dit nieuwe deel hoog opvoert. Van de oervader van de FPS verwachten we nu eenmaal topkwaliteit. De vraag is alleen of Raven Software, bekend van ondermeer Soldier of Fortune, Quake 4 en X-Men Origins: Wolverine, met die druk om kan gaan. Het zal niemand verbazen dat ook deze Wolfenstein de hoofdrol weer is weggelegd voor nazi-killer B.J. Blazkowicz. Dit keer krijgt B.J. na een gedurfde sabotageactie een geheimzinnig medaillon in handen waarmee hij over bovennatuurlijke krachten beschikt. Navraag bij zijn superieuren leert hem dat de medaillon afkomstig is uit het Duitse plaatsje Isenstadt en dat daar niet geheel toevallig op hetzelfde moment zeer geheimzinnige dingen gebeuren. Onze protagonist bedenkt zich geen moment en pakt de eerste trein naar Isenstadt, diep in het hol van de leeuw.

Eenmaal aangekomen in Isenstadt wordt het meteen duidelijk dat de nazi’s zich bezighouden met allerlei occulte zaken. Onder leiding van Generaal Zetta, een SS-officier waarbij Josef Mengele een vriendelijke huisarts lijkt, proberen de Duitsers een poort te maken naar een andere dimensie waar zich een kracht genaamd de Black Sun bevindt. Als de Duitsers het lukt om deze Black Sun-energie te beheersen, zouden ze het machtigste leger op Aarde worden. Gelukkig voor ons is Blazkowicz van de partij en lijkt de Black Sun eerder een zwart gat voor de nazi’s te worden.
Tour de Isenstadt
Raven Software heeft zich tijdens de ontwikkeling duidelijk laten inspireren door een veelvoud aan games die de afgelopen jaren zijn verschenen. Wolfenstein is namelijk ietsje meer geworden dan alleen maar een rechttoe rechtaan shooter. Zo is Isenstadt geen lineaire omgeving , maar grofweg opgedeeld in drie wijken waarin B.J. vrij rond kan lopen en op zoek kan gaan naar missies. De stad herbergt twee groeperingen die onze held van opdrachten voorzien, de Kreisau Circle-beweging en de Golden Dawn-broederschap. De missies zelf spelen zich echter niet af in de stad zelf. Op verschillende plekken zijn er namelijk ‘deuren’ die naar een boerderij, kerkhof, ondergronds laboratorium of een ziekenhuis leiden. Hierdoor krijgt de binnenstad dus eigenlijk de functie van een veredelde hub. Al is het wel een hub waar je flink wat Duitsers tegenkomt en ook een flink robbertje mag vechten.


Vooral de missielocaties zorgen voor afwisseling en bieden vaak sfeervolle omgevingen. Helaas wordt de binnenstad snel eentonig en zijn de missies bijzonder lineair. Nadat je jezelf drie keer door de straten van Isenstadt hebt gevochten is de originaliteit er wel vanaf en toch laat de missie-opzet je keer op keer door dezelfde straat lopen. De missies laten daarnaast weinig ruimte voor eigen interpretatie en het is vaak een kwestie van seconden voordat je de juiste weg hebt gevonden. Er is er namelijk maar één en die wordt ook nog eens aangegeven door een kompas.
Tot de tanden bewapend
Blazkowicz bepaalt in dit deel zelf waar hij zich in specialiseert. Dankzij een simpel, doch doeltreffend upgradesysteem kun je wapens voorzien van telescoopvizieren, extra vuurkracht of meer munitie. Deze upgrades koop je met goud dat je overal in Wolfenstein terugvindt. En aangezien je de upgrades hard nodig hebt, zoek je steeds naar kostbaarheden. Een gameplayelement dat doet terugdenken aan Wolfenstein 3D, waarin je als een gek langs de muren liep te 'spatiebalken' op zoek naar geheime gangen.
Hoewel de conventionele wapens een belangrijke gedeelte van je arsenaal vormen, heeft B.J. dankzij de gevonden medaillon nog een extra troef achter de hand. Het medaillon geeft hem namelijk toegang tot de Veil, een soort tussendimensie waar andere regels en wetten gelden. Als je in de Veil zit, verandert de omgeving in een groengekleurde wereld waar muren kunnen verdwijnen en waar belangrijke zaken, zoals geheime voorwerpen of zwakke plekken van tegenstanders, rood oplichten.